REHABILITACJA


Nasz Zakład oferuje dla swoich pacjentów (dzieci i młodzieży) zabiegi i zajęcia fizjoterapeutyczne w zindywidualizowanym trybie, które są wykonywane w specjalistycznych, idealnie przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Niepełnosprawni mają możliwość korzystania z dobrze wyposażonej sali gimnastycznej, gabinetów ćwiczeń indywidualnych, małej siłowni, a także placu rehabilitacyjno – zabawowego, usytuowanego w parku przyzakładowym. Walorem placówki jest duży basen rehabilitacyjny. Wszystkie zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są pod kierunkiem fachowego i doświadczonego personelu - magistrów rehabilitacji.


Rehabilitacja (fizjoterapia) obejmuje:


KINEZYTERAPIĘ - jest jedną z metod fizjoterapii, która polega na leczeniu ruchem i środkami pomocniczymi głównie schorzeń narządów ruchu. Cele tych ćwiczeń, to utrzymanie lub przywrócenie pełnego zakresu ruchomości w stawach; zapobieganie deformacjom; zmniejszenie zastoju żylnego; zachowanie czucia i pamięci ruchowej w przypadku porażeń; zapobieganie zanikom mięśniowym; wzmacnianie mięśni.

W zakładzie prowadzone są:

  • ćwiczenia grupowe pod kierunkiem i opieką fizjoterapeuty
  • ćwiczenia indywidualne metodą PNF i Mc Kenzi`ego
  • ćwiczenia z wykorzystaniem posiadanego sprzętu: ATLAS, UGUL, fotele do ćwiczeń oporowych, rowery i rotory do ćwiczeń oporowych barku, kończyn górnych i dolnych, pionizatory i paraopodia, tablice do ćwiczeń manualnych, materace, drabinki, sprzęt pomocniczy


FIZYKOTERAPIA jest również jedną z metod fizjoterapii. Jest formą leczenia wykorzystującą bodźce fizykalne, takie jak: prąd elektryczny, ciepło i zimno, światło, ultradźwięki, pola magnetyczne, wodę w postaci natrysków i kąpieli.

Wykonujemy następujące zabiegi:

  • Krioterapia miejscowa - schładzanie określonych części ciała w celu wywołania zmian w obrębie tkanek, co powoduje zwężenie naczyń a następnie silne przekrwienie miejsca zabiegowego, zmniejszenie lub uśmierzenie bólu, zmniejszenie napięcia mięśniowego przy dłuższym czasie zabiegu, zwiększenie napięcia mięśni podczas zastosowania krótkiego czasu zabiegu, a także redukcję obrzęków. Zakład wyposażony jest w nowoczesny aparat do krioterapii dwutlenkiem węgla CRYO-T Duo.
  • Elektroterapia - polega na leczeniu różnych schorzeń za pomocą prądów leczniczych. Placówka posiada nowoczesny aparat firmy Zimmer. Wykonujemy: Galwanizację, jonoforezę, DD (diadynamik), ID (interferencja), Tens (przezskórna stymulacja nerwów służąca do zwalczania wszelkiego rodzaju bólu), Tonolizę (elektrostymulacja mięśni porażonych spastycznie) i wiele innych w zależności od schorzenia dziecka, urazu, nasilenia bólu.
  • Magnetoterapia - polega na zastosowaniu wolnozmiennego pola magnetycznego. Wskazana jest między innymi w pourazowych chorobach narządu ruchu, zmianach zwyrodnieniowych stawów i tkanek, trudno gojących się ranach, zaburzeniach krążenia obwodowego, słabych zrostach kostnych.
  • Światłolecznictwo - posiadamy lampę SOLUX z filtrem czerwonym i niebieskim. Filtr czerwony stosuje się w stanach zapalnych tkanek miękkich, mięśniobólach, w resorpcji wysięków i przy źle gojących się ranach. Filtr niebieski ma zastosowanie w nerwobólach, stanach pourazowych, w odmrożeniach i zaburzeniach naczynioruchowych
  • Hydroterapia – są to zabiegi z wykorzystaniem wody. Zakład posiada: 2 duże wanny do zabiegów ogólnych, 2 wanny do hydroterapii kończyn górnych, 1 wannę do kończyn dolnych.


Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii. Woda działa na organizm w trojaki sposób: fizykochemiczny, mechaniczny oraz termiczny. Działanie fizykochemiczne polega na wymianie jonowej pomiędzy skórą a wodą i pozytywnych zmianach, jakie pod ich wpływem zachodzą w skórze, a za jej pośrednictwem w całym naszym organizmie. Woda działa mechanicznie poprzez ciśnienie i wyporność. Ruchy, które trudno wykonać "na sucho" - w wodzie są o wiele łatwiejsze do wykonania. Zabiegi te powodują zmniejszenie napięcia mięśniowego, zmniejszenie pobudliwości układu nerwowego, przekrwienie, ogólne uspokojenie organizmu. 

HIPOTERAPIA stanowi jedną z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a swoją specyfikację zawdzięcza koniowi biorącemu udział w terapii. To właśnie obecność konia - "współterapeuty" - sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna dająca zupełnie nowe i niespotykane w innych terapiach możliwości. Jest ona jednak ściśle powiązana z innymi metodami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi.


GALERIA:

Kinezyterapia

Hydroterapia

Basen 

Magnetoterapia

Elektroterapia

Krioterapia 

Światłolecznictwo 

Hipoterapia i dogoterapia 

OPINIE O ZAKŁADZIE

 

W tym roku mija 20 lat, od chwili, w której po raz pierwszy przekroczyłam progi ośrodka w Wierzbicach. Będąc wtedy dzieckiem (miałam 8 lat), nie wiedziałam zbytnio, co mnie czeka. Jedyne, czego byłam wtedy pewna to to, że chcę w swoim życiu cos osiągnąć i być szczęśliwa.

czytaj więcej >>>

Marzena

wychowanka Zakładu

 

Trafiłem do Wierzbic jako czteroletnie dziecko. Z rodziną nie mogłem być z powodu mojej niepełnosprawności, ponieważ bliscy nie byli w stanie zapewnić mi kompleksowej opieki a także tak potrzebnej mi rehabilitacji. Pobyt wśród sióstr dał mi bardzo wiele.

czytaj więcej >>>

Roman

wychowanek Zakładu


Gdy władze komunistyczne Polski zabroniły Zgromadzeniom Zakonnym prowadzenia domów dziecka, na bazie istniejącego od 1946 r. domu dziecka, w 1961 r. Siostry Św. Józefa utworzyły w Wierzbicach Zakład Leczniczo - Wychowawczy dla Dzieci Kalekich.

czytaj więcej >>>

Prof. dr hab. med. JAN BIENIEK

specjalista z zakresu ortopedii, traumatologii i rehabilitacji